OTİGED Projesi’nin 2. Ulusötesi Proje Toplantısı Fransa’da Gerçekleştirildi.

OTİGED Projesi’nin 2. Ulusötesi Proje Toplantısı Fransa’da Gerçekleştirildi.

Bursa Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünce yürütülen “Otizmli Gençlerin Üretkenliğinin Arttırılması ve İşgücü Piyasasına Geçişlerinin Desteklenmesi (OTİGED)” projesi, Avrupa Birliği Erasmus+ Programı kapsamında Türkiye Ulusal Ajansı tarafından finanse edilmektedir.

OTİGED proje ortaklarının katılımıyla, 2. Ulusötesi Proje Toplantısı 10-11 Mayıs 2022 tarihlerinde Fransa’nın Auneau şehrinde düzenlenmiştir. Toplantının ilk gününde, OTİGED Projesi kapsamında yürütülen faaliyetler, otizmli bireylerin istihdamı için çalışanlara yönelik hazırlanan 1. Fikri Çıktı-“İş Koçları ve Diğer Profesyoneller için Eğitim Modülü”, yine otizmli bireylerle temas halinde olan kişilere yönelik hazırlanan 2. Fikri Çıktı-“İş Koçları, İşverenler ve Aileler için Rehber Kitap”, Çoğaltıcı Etkinlikler, proje ortağı olan ve toplantıya ev sahipliği yapan, aynı zamanda Fransa’da engellilere “İş Koçluğu” hizmeti desteği veren “Vivre et Travailler Autrement Vakfı”nın sunumu ve gelecek döneme ilişkin proje çalışmalarına dair konular görüşülmüştür.

Toplantının ikinci gününde ise, uluslararası alanda ürün çeşitliliğine ve pazarına sahip olan Andros firması bünyesinde istihdam edilen 11 otizmli gencin ve bu gençlerin bağımsız yaşama hazırlanmasına yönelik “Vivre et Travailler Autrement Vakfı”nın sağladığı “İş Koçluğu” hizmetinin uygulamasını yerinde görmek adına proje ortakları ile bir saha ziyareti gerçekleştirilmiştir. Saha ziyaretinde, otizmli gençleri işbaşında gözlemleme fırsatı bularak bu gençlerin işe ve işyerine uyumuna destek olan “İş Koçları”ndan iş süreçlerine dair bilgi alınmıştır. Ayrıca, bu gençler için hazırlanan özel yaşam ve sosyal aktivite alanlarının gözlemlenmesi ile toplantının öğleden önceki kısmı tamamlanmıştır. Öğleden sonraki kısımda ise proje web sayfası, sonraki toplantılar ve gelecek faaliyetlere ilişkin tartışmalar yürütülerek program sona ermiştir.

Proje kapsamında yürütülen faaliyetler ve üretilecek fikri çıktılar projenin web sayfası olan http://www.otiged.org/ adresi üzerinden herkesin erişimine açık olacak şekilde paylaşılacaktır.
OTİGED Projesi’nin 2. Ulusötesi Proje Toplantısı Fransa’da Gerçekleştirildi.
OTİGED Projesi’nin 2. Ulusötesi Proje Toplantısı Fransa’da Gerçekleştirildi.